Test sebavedomia

Mať zdravé sebavedomie je dôležité nielen pre kariéru, ale aj pre vzťahy.

Pochybuješ o sebe alebo si sebavedomý/á a každému to dávaš hneď najavo? Správať sa nápadne sebavedomo nemusí byť vždy prejavom zdravého sebavedomia. Často je to iba maska, za ktorú skrývame svoje nedostatky a obavy. Chceš vedieť, ako na tom naozaj si so sebavedomím? 

 

Jednoduchý test, ktorý rýchlo odhalí, ako si na tom so sebavedomím.

Na každú otázku odpovedz ÁNO alebo NIE. Buď úprimná/ý, ber do úvahy posledné obdobie (2 -3 mesiace, max. pol roka). Spomeň si na konkrétne situácie z tvojho života. 

  1. Mávam často pocity viny/robím si výčitky, že som sa mal/a zachovať inak?
  2. Mávam pocity trápnosti alebo nepatričnosti, keď sa prejavím/vyjadrím svoj názor alebo keď som spontánny/a?
  3. Mám problém povedať NIE? (Radšej vyhoviem druhému, aby som sa vyhol/a pocitom viny, aj keď viem, že som radšej mohol/a odmietnuť?)
  4. Zraňuje a trápi ma kritika druhých? 
  5. Mávam veľkú trému vystupovať pred viacerými ľuďmi?
  6. Mám problém vyjadriť a obhájiť si svoj názor pred ľuďmi, ktorí majú odlišné názory?
  7. Porovnávam sa s druhými? (výzor, vzdelanie, úspechy, majetky, zážitky, spokojnosť)
  8. Som často nerozhodný/á?
  9. Mám komplikované a konfliktné vzťahy s blízkymi?
  10. Som nespokojný/á s tým, ako vyzerám? (váha, výška, vzhľad, proporcie)

Spočítaj si, na koľko otázok si odpovedal/a ÁNO, za každé ÁNO si pripočítaj 1 bod. Ak si odpovedal/a "ako kedy" pripočítaj si pol boda (1/2 boda).


VYHODNOTENIE

2 a menej bodov

Si otvorená osobnosť a pravdepodobne nežiješ v úzadí. Ideš vlastnou cestou bez toho, aby ťa musel niekto postrkovať. Poznáš svoje klady, svoju hodnotu. Patríš do malej skupiny ľudí, ktorých vonkajšia podoba je totožná s vnútornou. Poznáš svoje schopnosti, slabiny aj nedostatky. Ľudia, čo sa správajú, akoby zjedli všetku múdrosť sveta, ťa len tak ľahko nezastrašia. Pamätaj, nikoho nepodceňuj a nikoho nepreceňuj! Ani seba! K zdravému sebavedomiu patrí aj zdravá pokora.

3 - 4 bodov

V bežných situáciách funguješ možno bez problémov. Napriek tomu v stresových situáciách rozhodne potrebuješ podporu druhých ľudí. Ak nie si závislý/á na pozitívnom hodnotení druhých, je to v poriadku. Zamysli sa nad tým, či sa predsa len trochu nepodceňuješ. Odpovedz si na otázku, na čom je postavené tvoje sebavedomie?

5 - 7 bodov

Nemáš o sebe práve najlepšiu mienku. Často dávaš za pravdu druhým ľuďom a nie sebe, lebo Ti chýba potrebné sebavedomie. Každú kritiku zvonku doslova vážiš na lekárenských váhach. Mal/a by si si konečne uvedomiť, že nikto nie je dokonalý a že nie každá kritika tvojej osoby je oprávnená. Občas o sebe pochybuješ a nerád/a zbytočne riskujete. Možno Ti chýba odvaha a viera v seba. Odporúčame Ti na svojom sebavedomí intenzívne popracovať, rýchlejšie nadobudneš zdravé sebavedomie vďaka podpore odborníka alebo návštevou kurzu sebavedomia. Zaujímavé typy nájdeš aj v literatúre o budovaní zdravého sebavedomia a sebaúcty. Práve pre teba je vhodný kurz sebavedomia, viac informácii TU.

8 a viac bodov

Tvoje sebavedomie potrebuje posilniť, je načase s tým niečo urobiť. Nikdy nie je neskoro! Nehanbi sa obrátiť na odborníka (psychológa, psychoterapeuta, kouča). Na sebavedomí sa dá pracovať. Účinné je sebapoznávanie, prijatie seba, sebaláska a sebaúcta. Netrp v tichosti, požiadaj o pomocnú ruku a ver, že každému sa dá pomôcť, ak prejaví záujem! Odporúčame ti individuálne konzultácie, viac informácii TU.

Články

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Úzkosti a strachy | 04.08.2018

Zovretie hrdla, úzkosť v hlase, stiahnutie do seba, neistota, nepokoj, nespavosť, tréma, či búšenie srdca... len pár z množstva príznakov nepríjemných stavov úzkosti a strachu. Ako sa ich zbaviť alebo aspoň zmierniť? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa