Sila esenciálnych olejov

Aromaterapia je prirodná liečba, pri ktorej sa využíva liečebný potenciál esenciálnych olejov extrahovaných z rôznych častí rastlín, kvetov, stromov, miazgy, ovocia, tráv, kôry a semien.

Esenciálne oleje obsahujú veľké množstvo bio-aktívnych organických látok, ktoré pôsobia na fyziologické funkcie človeka (napr. na tlkot srdca, dýchanie, na naše svaly a cievy), ale aj na emócie. Prenikajú a pôsobia na nás dvomi spôsobmi. Dýchaním a cez pokožku, príp. sliznice, následne prúdia po energetických dráhach. Aromaterapia prepája myseľ, telo i ducha. Dýchaním sa dostávajú do čuchového mozgového centra, ktoré sa nachádza v najstaršej časti mozgu, hneď vedľa centra kde je uložený limbický systém, zodpovedný za naše emócie. Z tohoto dôvodu všetky vône a pachy vyvolávajú emócie.

Vône veľmi rýchlo prebúdzajú našu emocionálnu pamäť, čo sa využíva aj pri terapeutických sedeniach.

Pórmi pokožky sa esenciálne oleje dostávajú do buniek, do krvného a lymfatického systému. Aromatické látky majú lokálny, ale aj celkový účinok na nervovú sústavu, imunitný a hormonálny systém, a tým na psychiku.

Niektorí ľudia už pri prvom použití olejov pociťujú príjemné fyzické zmeny, mentálnu bdelosť, schopnosť jasne myslieť, cítia fyzické či emočné uvoľnenie. Esenciálne oleje pomáhaju pri liečbe a spracovávaní takmer všetkých neduhov, od nespavosti, bolesti, úzkosti až po infekcie a chronické ochorenia. Majú vyrazný pozitívny vplyv pri liečbe väčšiny civilizačných ochorení, zlepšujú náladu, energetiku aj mentálne schopnosti.

Sila aromaterapie spočíva v tom, že esenciálne oleje majú schopnosť meniť naše telo i emocie tým, že sa dostávajú ku koreňom problémov. Idú hlbšie, neriešia a nepotláčajú len príznak samotný. Do vedomia sa aromaterapiou môžu vyvolať staré spomienky, ktoré vďaka uvoľneniu a zvedomeniu máme možnosť nanovo spracovať a zbaviť sa tzv. blokov.

Esenciálnymi olejmi sa dá liečiť a ovplyvňovať množstvo príznakov.

Pri práci sa špecializujem sa na psychiku a prežívanie. Klienti za mnou chodia s problémami ako je nadmerný stres, únava, vyčerpanie, nízka sebadôvera, strachy, úzkosti, nervozita, prázdnota, vnútorná nespokojnosť a bezradnosť. Kombináciou hlbinnej analytickej terapie a použitím tých správnych esenciálních olejov sa klientovi rýchlejšie uľaví, terapia dostáva nový rozmer. Zásluhu na tom majú často práve esenciálne oleje, ktoré klient používa aj medzi sedeniami.

Keď som sama prvý raz použila esenciálne oleje pri tréme pred verejným vystúpením, bola som prekvapená, ako dobre zaberajú. Roky som mávala už niekoľko dni pred vystupovaním stiahnutý žalúdok a malú dušičku, necítila som sa komfortne, cítila som sa ako pred maturitou. Hľadala som rôzne spôsoby, ako sa týchto príšerných pocitov zbaviť. Musím uznať, že boli to práve esenciálne oleje, ktoré mi pomohli. Pomohli mi zbaviť sa strachov zo zlyhania a túžby byť dokonalá. Dnes si viem verejné vystúpenie lepšie vychutnávať, dokonca sa na neho teším! Namiesto trápenia a stresu, dokážem byť uvoľnená a spontánna.

Po tejto mojej pozitívnej skúsenosti som sa začala viac o aromaterapiu zaujímať a neskôr sa aj vzdelávať. Bola som nadšená, koľko múdrosti a liečivej sily je ukryté vo voňavých kvapkách olejov. Vedeli o nej už staroveké kultury pred mnohými tisíc rokmi. Tak som ich začala používať a kombinovať podľa starých receptov. Zafungovali nie len mne, na mnohé neduhy, ale aj mojim blízkym a klientom.

Samozrejme neúčinkujú okamžite. Napriek tomu, že éterické oleje môžu mať okamžitý účinok, väčšina disharmónii dlhodobého charakteru si vyžaduje trpezlivosť. Účinkujú však prekvapivo dobre aj pri úzkostiach, strese, nepriebojnosti alebo nízkej sebadôvere. Kým by som to nevyskúšala a nezažila na vlastnej koži, neuverila by som, že vôňa môže mať taký pozitívny vplyv na psychiku a duševnú pohodu.

Ako si esenciálny olej vybrať a ako ho používať?

Esenciálne oleje si vyberáme podľa vône a žiaduceho účinku. Na začiatku je dobré sa poradiť s aromaterapeutom. Ak máme viac esenciálnych olejov doma, vyberáme podľa nálady, stavu v ktorom sa práve nachádzame a podľa intuície. Môžeme ich používať na inhaláciu – ovoniame z flaštičky, vankúša, vreckovky. Dobré je dávať ich pravidelne do difúzera, nie však do aromalampy, pretože olej stráca terapeutickú účinosť, vysokou teplotou sa znehodnocuje.

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, preto sa zvyčajne používajú na pokožku riedené. Môžeme si nakvapkať pár kvapiek do dlaní, potrieť si rôzne časti tela alebo použiť ich na masáž, či do kúpela. Niektoré esenciálne oleje sa dajú užívať ako liek vnútorne, pár kvapiek nakvapkáme do nápoja, pijeme vždy mnohnásobne zriedené.

Kde kúpite esenciálne oleje v terapeutickej kvalite?

V špecializovaných predajniach alebo u terapeutov, či poradcov, ktorí sa venujú esenciálnym olejom v terapeutickej kvalite. Pre správny terapeutický účinok je nevyhnutné používať iba čisté prírodné éterické oleje v terapeutickej kvalite určené na aromaterapiu. Používať chemické kópie prírodných esencií nemá význam, možno pekne voňajú, ale nemajú žiadne liečivé účinky.

PhDr. Radoslava Olajos

Článok uverejnený v časopise Magická žena Magická žena 7/2014

Zaujali vás esenciálne oleje? Tu sa o nich dozviete viac.

Články

Ako von z nefunkčných vzťahov | 15.05.2019

Prvým krokom je pozreť sa na to, čo negatívne sa mi vo vzťahoch opakuje. -> Viac

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa