Pohyb miesto antidepresív

Sme ochotní dlho tolerovať svoju neradostnú a ponurú náladu vyplývajúcu z nespokojnosti z toho, čo sa okolo nás deje. Mnohí si ani neuvedomia, že toto nie je prirodzený stav. Na chvíľu je možné uniknúť pred nepríjemnými pocitmi.

Ak v našom živote dlhodobo pretrváva frustrácia, pocity neistoty a pocity bezmocnosti, môžu sa objaviť príznaky depresie, či psychosomatických ochorení. To, že nevidíme spôsob, ako sa z tejto situácie dostať neznamená, že neexistuje. 

Smútkové stavy a depresívne príznaky nám často signalizujú, že by sme so svojim postojom k sebe a k svetu mali niečo robiť. Naše postoje, myšlienky a správanie sú príčinou týchto pocitov. Čo časom prerastá do depresívnych príznakov a depresie. Často však nejde o "skutočnú" depresiu, ale reakciu na to, ako to "máme".

Reaktívna depresia sa objavuje napr. po úmrtí blízkeho alebo inej strate. Objavuje sa však aj pri extrémne nízkom sebavedomí, trápení sa vo vzťahu, syndróme vyhorenia a pod. Reaktívna depresia nie je odborníkmi označovaná ako duševná porucha. Práve naopak je primeranou a prirodzenou emočnou reakciou na to, čo sa deje. Podceňovať počiatočné príznaky depresie a syndrómu vyhorenia na nevypláca, majú tendenciu sa stupňovať, kým nie je odstránená príčina.

Antidepresíva a lieky na predpis môžu byť spásou, ale zároveň blokujú alternatívne možnosti riešenia. Je pohodlnejšie zjesť tabletku, ako na sebe "robiť". Prekvapením však býva, že lieky časom prestávajú účinkovať, majú vedľajšie účinky a objavujú sa obavy ich vysadiť.

Alternatívne riešenia a prevencia depresie

Pohyb - Tým, že sa depresia prejavuje aj úbytkom energie, odporúčame menej náročné športy a aktivity, ako je joga, prechádzky, plávanie, bicyklovanie. Oplatí sa vybrať si takú aktivitu, ktorá nás baví, robí nám radosť. Vyhýbať sa aktivitám, ktoré príliš zaťažujú. Výber aktivít je individuálny.

Odporúča sa pohyb každý deň alebo aspoň 3 x do týždňa po 60 min. Je dobré, aktivity kombinovať s prechádzkami v prírode, kde celkom iste načerpáte silu.

Výskumy dokazujú, že pravidelný pohyb výrazne zlepšuje psychický stav. Americký vedci skúmali priebeh a liečbu rôznych typov depresie. Odhalili pri tom silný účinok fyzických cvičení pri odstraňovaní príznakov depresie. Takmer všetkým sa zlepšila nálada, mnohí začali pozitívnejšie rozmýšlať, niektorí neprotebovali viac užívať antidepresíva. Najvýraznejšie účinky mal pohyb u starších osôb a osôb trpiacimi reaktívnou depresiou.

Psychoterapia - je jednou z najúčinnejších doplnkov a alternatívou k antidepresívam. Pri vysadzovaní antidepresív sa odporúča psychoterapia. Dôležité je však, aby ste k psychoterapeutovi mali dôveru a bol vám sympatický. 

Vypočutie a pochopenie - vyrozprávanie sa, dôverenie sa a vyventilovanie nahromadených emócii pomáha pri depresívnych stavoch. Človek prirodze túži po zdielaní, prijatí a pochopení. Ak toto v živote chýba, prichádza smútok, uzavretosť a často aj depresia.

Prírodné produkty - v prírode je mnoho rastlín, ktoré pôsobia antidepresívne, nie sú návykové a nemajú vedľajšie účinky, mnohé z nich sú bežne dostupné v podobe čajov, tinktúr, tabletiek, výťažkov a výluhov. Dostanete ich kúpiť v niektorých lekárňach, u špecialistov na ájurvédu, čínsku tradičnú medicínu, celostnú medicínu alebo aj v našej poradni.

Zdravý životný štýl - rovnováha a primeranosť vo všetkých oblastiach života, sebapoznanie, sebaúcta, zdravá sebaláska a pestovanie kvalitných a pevných vzťahov, pravidelný sex, jasný rebríček hodnôt, užívanie si života naplno     

 

PhDr. Radoslava Olajos, hlbinná analytická terapia

Individuálna konzultácia, kontakt: 0905 755 022 alebo mailom: poradna@atna.skČlánky

Ako von z nefunkčných vzťahov | 15.05.2019

Prvým krokom je pozreť sa na to, čo negatívne sa mi vo vzťahoch opakuje. -> Viac

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa