Cesta k zdravému sebavedomiu

Mnoho ľudí trápi nízke sebavedomie, nedôvera v seba a svoje schopnosti. Každý máme občas pochybnosti, strach a neistotu. Ak nás tieto pocity paralyzujú a prehlbujú našu nedôveru v seba, je načase s tým niečo urobiť.

Byť sám sebou vyžaduje sebapoznanie, uvedomenie si svojich darov aj tieňov (odvrátených, neprijatých častí) a ich prijatie (akceptovanie). Sebapoznanie prináša aj negatívne pocity a bolesť. Dôležité je poznať svoje silné stránky, oprieť sa o ne a zároveň prijať aj to, čo sa pred svetom a často aj pred sebou snažíme ukryť. Nikto nie je dokonalý, každý máme slabosti a negatívne vlastnosti, ktoré pripustiť si nebýva príjemné. Čím ich však viac popierame, unikáme pred nimi, tým nám viac znepríjemňujú život. Sebapoznanie a sebavedomie nám umožňuje priznať si, že niečo nevieme, niečomu nerozumieme. Je to celkom prirodzené. Sebavedomie nám prináša sebaistotu, o ktorú sa môžeme opierať bez ohľadu na názory okolia.

Sebavedomie a sebaúcta určujú kým sme

Sebavedomie do veľkej miery určuje kvalitu života. To, čo nám víri v hlave, to nad čím premýšľame, ako sa vnímame vytvára realitu nášho života. Naše sebavedomie sa formuje už od útleho detstva. A to na základe aj tých najmenších zážitkov. Vplýva na neho nepatrné odmietnutie, či malá výhra.

Ak máme zdravé sebavedomie a sebaúctu, je to poznať už z diaľky. Prezrádza ho naša chôdza, držanie tela, vystupovanie, vyžarovanie. Keď prehovoríme, o jeho úrovni prezradíme ešte viac.

Nízke sebavedomie

Nízke sebavedomie v našej spoločnosti nie je ničím výnimočné. Na základe negatívnych presvedčení, ktoré sme nadobudli v minulosti si môžeme vytvárať problémy počas celého života. Dobrá správa je, že v každom okamihu nášho života sa môžeme rozhodnúť zmeniť svoj postoj, prístup, rozhodnutia a je výborné začať práve so zmenou vnímania seba, čo má veľký vplyv na sebavedomie.

Vysoké sebavedomie

Sebavedomí ľudia v drvivej väčšine prípadov dosiahnu viac, pretože sa nepodceňujú, primerane vychádzajú s druhými a s odvahou idú za svojim cieľom. Jedno z negatívnych presvedčení o sebavedomí je, že nie je slušné myslieť si o sebe veľa, pretože takmer nikto neobľubuje príliš sebavedomých ľudí.

V skutočnosti príliš sebavedomý človek neexistuje.

Buď človek je sebavedomý, to znamená že pozná hodnotu, ktorú má a to mu umožňuje aby si vytváral život podľa svojich snov a predstáv alebo má človek nízke sebavedomie, ktoré niektorý jedinci ukrývajú za masky arogancie, povyšovania, krutosti a neľudského spávania.

To je jeden z dôvodov, prečo ľudí s nízkym sebavedomím, ktorí to prekrývajú maskou a majú tendenciu ponižovať okolie za príliš sebavedomých, čo pravda nie je. Človek, ktorý ma potrebu ponižovať druhých a nerešpektovať ostatných má so svojim sebavedomím a sebahodnotou problém.

Čo s nízkym sebavedomím?

Nech už je vaše sebavedomie akékoľvek, vždy sa pre zdravé sebavedomie niečo dá urobiť. Môžete si prečítať motivačnú literatúru alebo aspoň článok o budovaní sebavedomia, navštíviť psychológa, terapeuta alebo life kouča... alebo sa zúčastniť seminára či kurzu, kde vám ukážu cestu, ako postupne zlepšovať a ozdravovať prístup k sebe, budovať svoje sebavedomie.

Budovanie sebavedomia je dlhodobý proces, vyžaduje prácu na sebe a sebapoznanie. Ak sa vydáte na cestu sebapoznania, objavovania a uvedomenia si svojich predností a akceptáciu svojich slabších stránok, zaručene posilníte svoje sebavedomie a sebaúctu.

Ak vás téma zaujala, viac sa o nej dozviete na seminári Sebavedomie a radosť zo života

PhDr. Radoslava Olajos

Ak máte záujem o individuálnu konzultáciu objednajte sa telefonicky: 0905 755 022 alebo mailom: poradna@atna.sk

Články

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Strach a vina | 31.07.2018

Strach a pocity viny nám bránia plnohodnotne žiť a prejaviť sa. Ako vzniká strach a vina? Ako s týmito pocitmi pracovať? -> Viac

Príčiny úzkosti | 27.06.2018

Príčin úzkosti je mnoho, medzi najčastejšie patrí vnútorná neistota, ohrozenie, konflikt, nízka sebadôvera a nespracované zážitky z minulosti (traumy). Úzkosť spôsobujú aj fyziologické faktory, napr. toxíny alebo aj nedostatok živín, minerálov a vitamínov. -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa