7 dôvodov, prečo sa nám nedarí zdravo stravovať

To, ako by náš životný štýl mal vyzerať v ideálnom prípade, aby sme boli fit, vieme. Väčšina z nás vie, aké sú (minimálne základy) zásad zdravej výživy, čo v jedálničku uprednosniť a čo radšej vypustiť. Informácii máme dosť. Zelenina je zdravá, o tom nie je pochýb. Jesť menšie porcie znie rozumne, ale...

Kde je teda problém? Prečo sa prejedáme, nevieme dodržať predsavzatia, obmedzujeme sa a následne aj tak skončíme v zabehnutých koľajách?

Tiež máte pocit, že do niektorých "diét" sa musíte vyslovene nútiť? A aj keď prinesú svoje ovocie, relatívne ľahko opustíte nový stravovací model? Chýba vám vôla, výdrž? Podliehate stresu a časovej tiesni alebo trendom a svojej pohodlnosti?

Všimla som si u seba a klientov týchto sedem najčastejších príčin a čo je za tým:

  1. Emočný dlh - Aká je vaša bežná denná bilancia pocitov? Prežijete viac príjemných, či nepríjemných pocitov? Poznáte tieto pocity? Hnev, frustrácia, prázdnota, smútok, úzkosť, napätie, nervozita, stres.... ako často sa počas dňa s nimi stretnete? Koľko príjemných zažijete? Zlé pocity vykompenzujeme príjemnými, jednoduchý spôsob - príjemná chuť na jazyku a plné bruško. Jeme teda prirodzene viac a hlavne nie do polosýta, ale do pocitu úplného nasýtenia - spokojnosti. Naše telo si vie poradiť za nás, dostať sa do rovnováhy... Telo je múdre, riadi sa zákonom rovnováhy.
  2. Nevnímame svoje telo - Jemné odtiene pocitov hladu a smädu ignorujeme, potláčame a prehliadame, pretože máme práve dôležitejšie veci na práci. Miesto toho, aby sme telu dodávali živiny priebežne, odsúvame našu potrebu na neskôr. Jediné, čo si všimneme, je náhly pocit hladu (zväčša keď opadne zhon a stres), ktorému už nevládzeme odolať. Akoby sa nám vypol mozog, konáme impulzívne. Hltáme, dobre nepržujeme a zjeme doslova všetko, čo nám príde pod ruky. Opäť sa nám vedomá kontrola nad sebou vymkla z pod kontroly. Organizmus nebude riskovať, že v návale povinnosti a stresu a nenechá vyhladovieť ku kolapsu! Koná sebazáchovne!
  3. Zvyk, tradícia pohodlnosť - Čo by sme menili? Však vyprážané je chutné a konzervy sú vždy po ruke. Nechceme veriť, že by napr. mikrovlnka škodila... však ešte nikoho nezabila. Alebo o tom ešte nevieme. Robíme to, čo je nám príjemnejšie a hlavne pohodlné... Pozor na stereotyp!  Doba a kvalita potravín sa mení a preto sa vyhovárať na tradície a zvyklosti nemusí byť vždy v náš prospech. Hoci môžu byť výroky tohto typu pravdivé, nemali by sme bez rozmýšľania rezignovať. "Éčka sú predsa takmer všade, to by som sa vôbec nenajedol." Presviedčame samých seba a obhajujeme to, čo práve robíme. "Z rezňov a dobre omastených zemiakov sa lepšie najem ako z nejakého šalátu... aj tak je určite striekaný a boh vie kde ho vypestovali v zime!" "Celé ganerácie jedli múku, cukor, mäso a nič im nebolo!"
  4. Informačný chaos - Z každej strany sa na nás valia dobré rady a nové informácie o spôsobe stravovania a potravinách. Bulvár často prináša šokujúce a nové info, neprekáža im, že sú často protichodné a nepodložené, však sú "bulvár". Niekde sa dočítame, že byť vegetariánom je zdravšie, argumenty znejú rozumne. Ďalší vás presviedčajú, že práve naopak, bez mäsa nemáme dostatok živín a prirodzených bielkovín. Kde je teda pravda? Mlieko zachladzuje, dokonca prekysluje náš organizmus. Nie je prirodzené pre dospelého, dokonca ani pre deti, pokial nie sú teliatka. Zároveň spustili kampaň, ako je mlieko zdravé a dodáva vápnik. Kde je pravda? K nezávislým štúdiám sa dostať len ťažko. Väčšina ľudí zažila, že raz sa tvrdilo, ako je zdravé jesť vajcia, o pár rokov na to, to bolo zrazu nezdravé. To, že človek vlastne nevie, čo je lepšie prirodzene ostáva v zabehaných kolajách, však kým fungujem a žijem, tak čo budem meniť. Riaďte sa radšej vlastnými pocitmi, intuíciou a stravujte sa tak, ako vám najviac vyhovuje a prospieva! Je dobré si položiť otázky: Cítim sa po tejto potravine dobre? Dodáva mi energiu, či mi ju skôr berie? Ako vyzerá moja pleť a koža? Priberám, chudnem? Cítim, že mi táto potravina sedí, robí mi dobre?  
  5. Cena vs. kvalita - V dnešnej dobe radi šetríme. Často však na úkor kvality. Sú drahšie potraviny kvalitnejšie ako tie lacné? V niektorých prípadoch určité áno. V zime je kvalitná zelenina určite drahšia ako v letných mesiacoch, pretože sa dováža z juhu. Mäso z domáceho chovu vyjde drahšie, ako antibiotikové rýchlokvasné kurence. Malé bio obchody sú drahšie ako hypermarkety. Ak by existoval bio-hypermarket, ceny by boli určite nižšie, ako teraz. Šetriť je OK. Paradoxne však nešetríme na kvalite. Radšej si doprajeme veľké porcie menej kvalitného, ako sa najesť do polosýta kvalitnej a vyváženej stravy. Radšej vyhodíme prebytky, ako mať poloprázdnu chladničku...
  6. Nejasný cieľ - Čo vlastne chcem? Vyzerať lepšie, dlhšie žiť, byť zdravý a pritom byť fit? Je zdravá strava a bio teraz v móde, tak chcem byť aj ja IN ? Čo je mojim skutočným cieľom? Väčšina ľudí ani nevie, prečo by sa mala zdravšie stravovať. Možno to chápe racionálne, možno si všimli v časopisoch nové trendy, tak skúsia.... Nie je však o tomto cieli vnútorne hlboko presvedčená. Nechceme to zas až tak, že by sme sa kvôli tomuto cieľu niečoho vzdali, na určité obdobie pracovali aj so svojou vôlou. Ak nemáme jasný cieľ a nie sme si vedomí, prečo ho chceme dosiahnuť, je malá šanca, že vydržíme dobrovoľne preklenúť obdobie zmeny zvyku. Vyžaduje to čas, pevnú vôlu, i sebadiscipilínu. Na svoj organizmus musíme ísť nie len s rozumom, ale aj s citom a predovšetkým pochopiť ako to celé funguje.
  7. Čas a stres - Šetríme čas, kde sa dá, aj na úkor zdravia... to je staré známe. Vynecháme posilňovňu, rannú jogu, v rýchlosti zhltneme polotovar, či fast food, ako sa o vzácny čas pripraviť varením, dokonca dôkladným prežúvaním... Čas a stres je výhovorka, za ktorú sa dá schovať úplne všetko. Kto dnes nie je vystavený stresu a kto má času na rozdávanie? Kto si nevie nájsť čas na seba, telo ho časom prinúti. Aj v tomto prípade funguje zákon rovnováhy, dokonca aj zákon príčiny a následku. Prechod do "rovnováhy" a následky sa nám však nemusia páčiť. Čo myslíte, čo je jednou z príčin civilizačných chorôb?

Kto chce schudnúť a udržať sa v dobrej kondicii musí upraviť svoj životný štýl a naučiť sa narábať so stresom. A nie len to! Nevyhnutné je sa aj "naladiť" na svoje telo, porozumieť mu - ono je vám najlepším radcom! Prechodové obdobie býva neľahké, ale určite stojí za to sa nevzdať a napriek krízam a zlyhaniam vždy pokracovať. Stáva sa to úplne každému. Aj tu platí, pomaly ďalej zájdeš

Ak máte záujem odhaliť pričiny vašich neúspechov pri chudnutí a posilniť vôlu, vyskúšajte program mentálne chudnutie.

PhDr. Radoslava Olajos

Články

Ako von z nefunkčných vzťahov | 15.05.2019

Prvým krokom je pozreť sa na to, čo negatívne sa mi vo vzťahoch opakuje. -> Viac

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa