Čo s jarnou únavou?

Konečne prišla jar a miesto toho, aby sme sa tešili z dlhších dní, prichádza na mnohých z nás jarná únava.

Najčastejšie sa prejavuje úbytkom fyzických síl, únavou, vyčerpanosťou, väčšou potrebou spánku, malátnosťou, stratou nálady, zníženou schopnosťou sa sústrediť, bolesťami hlavy, ale aj pesimizmom.

Príznaky jarnej únavy prichádzajú na konci zimy, príp. na začiatku jari. Trvajú niekoľko dní až týždňov.

Prečo sme oslabení a unavení práve vtedy, keď sa všetko prebúdza?

Počas zimy sme jedli viac ťažkých, kalorickejších jedál a sladkostí, čím si telo zabezpečilo prísun energie. Urobili sme si zásoby a obalili sa tukom. Priberanie spôsobila aj znížená aktivita. V studených zimných mesiacoch máme sklon sa menej a pomalšie pohybovať, čím šetríme sily, aby sme prečkali toto temné obdobie. Vyšší príjem škodlivín, málo pohybu a nedostatok slnečných lúčov sú jednou z príčin spôsobujúcich spomínané príznaky jarnej únavy. Dôvodom je zanesenie organizmu odpadovými látkami, toxínmi a nedostatok prírodných vitamínov a minerálov. Nezanedbateľný vplyv má aj málo aktívneho relaxu na čerstvom vzduch.  V tomto období sme vďaka oslabenému organizmu viac náchylní na ochorenia.

K pochmúrnej nálade prispieva znížené množstvo slnečného žiarenia, v tele sa netvorí dostatok endorfínov. Únavu spôsobuje aj nahromadený "spánkový" hormón melatonín, ktorý sa v zime produkuje vo väčšom množstve.

Veľký vplyv na náladu a bolesti hlavy majú aj časté zmeny počasia. Na takéto výkyvy najviac reagujú starí ľudia, chorí a ľudia v strese. Na prelome zimy a jari je najvhodnejší čas na očistu a detoxikáciu organizmu. Čím skôr s ňou začnete, tým skôr pocítite úľavu a zlepšenie nálady.

Jarnú únavu lepšie prekonáme:

1. Fyzickou aktivitou - pri jarnej únave vám paradoxne dodá energiu fyzická aktivita. Samozrejme len v tom prípade, ak ide o zmenu činnosti. Ak v práci prevažne sedíte, doprajte si každý deň nejaký pohyb. Dôležité je rozprúdiť krv a prekrviť tým nie len svaly, ale aj mozog.

2. Pitným režimom - nezabúdajte na tekutiny, jar je o čerstvosti a sviežosti a to bez vody nejde, ideálne je piť čistú vodu, ak vám obyčajná voda nechutí, odporúčame kombinovať minerálne vody, ľahké čaje a čerstvé šťavy (stačí aj pár kvapiek citrónu či pomaranča). Vyhnite sa sýteným nápojom, sladeným nápojom a alkoholu. Obmedzte aj pitie kávy. Koľko vody vypiť? Prirodzene sa nám na jar žiada viac vody ako na jeseň a v zime. Pite toľko, koľko sa vám žiada. Začnite hneď po prebudení, napr. 3 dcl vody s citrónom.

3. Pohybom na čerstvom vzduchu - využite pekné, slnečné počasie na prechádzku, šport alebo pobyt v prírode. Dýchajte zhlboka čerstvý vzduch plnými pľúcami. Snažte sa obmedziť dopravné prostriedky, kratšie vzdialenosti prejdite peši. Chôdza posilňuje a spevňuje vaše svaly. Čím viac času strávite v prírode, tým viac energie získate.

4. Radosťou - venujte sa činnostiam a ľudom, ktorých máte radi. Hobby, koníčky, knižky, priatelia, výlety, domáci miláčikovia... dobite si "baterky" príjemnými aktivitami.

5. Otužovaním - otužovanie zvyšuje obranyschopnosť, ranné otužovanie vás vzpruží a preberie. Začnite pomaly, najskôr po bežnom osprchovaní, prejdite končatiny vlažnou vodou. Ďalšie dni vodu ochladzuje, neskôr prejdite na sprchovanie celého tela studenou vodou. Ideálne je striedanie teplej a studenej vody.

6. Detoxikáciou - vyhoďte zo svojho jedálnička všetky ťažké jedlá (vysmážané, údené, osladzované, korenené, presolené), minimalizujte príjem mäsa a sladkostí. Nahraďte ich čerstvou, varenou alebo dusenou zeleninou, obilninami a strukovinami. Jedzte menšie porcie, jedlo si pekne naaranžujte a vychutnajte ho. Už naši predkovia poznali pozitívne účinky pôstu v období pred Veľkou nocou. V každom prípade odľahčite svoj jedálniček. Doprajte si viac čerstvej zeleniny a ovocia. 

7. Rozmaznávaním sa - objednajte sa ku kaderníčke, kozmetičke, kúpte si niečo pekné na seba, doprajte si masáž, strávte víkend vo wellness centre. Sauna vám pomôže zbaviť sa škodlivín a zároveň sa otužíte. Masáž a píling tela si môžete urobiť aj samy - nájdite si pre seba čas, dôkladne si umyte celé telo masážnou rukavicou alebo pílingovým prípravkom a potom sa dôkladne ponatierajte prírodným krémom alebo olejom. Urobte si radosť :)

8. Spánokom - ak sa cítite unavená, vyčerpaná a ospalá doprajte si dlhší spánok, zdriemnite si aj poobede. Snažte sa chodiť do postele v rovnakú dobu, najlepšie ešte pred polnocou a vstávajte v rovnakú hodinu. Doprajte si 7 - 8 hodín nerušeného spánku. Telo si na váš nový režim rýchlo zvykne, ráno sa budete cítiť svieža.

9. Aromaterapiou - nálada sa dá ovplyvniť aj vôňami, odporúčame prírodné oleje a silice, ktoré si môžete nakvapkať do kúpeľa, vmasírovať do pokožky alebo prevoňať nimi byt. Na náladu pozitívne vplývajú citrusy, pomaranč, rozmarín, levanduľa, ylang-ylang.

10. Dovolenkou - ak máte možnosť, doprajte si dovolenku práve na konci zimy alebo na začiatku jari. Dobiť baterky môžete aj na chate alebo lyžovačke, ideálne je však vybrať sa do teplejších krajín, k moru a za slnkom. Vyčistíte si hlavu, prirodzene si zmeníte jedálniček a načerpáte spolu s novými zážitkami inšpirujúce naladenie. Ak vás neodrádza samotné cestovanie a môžete si dovoliť na dva týždne odísť, celkom určite prekonáte tento náročný prechod ľahšie. 

Ak príznaky jarnej únavy budú pretrvávať dlhšie ako 3 - 4 týždne, vyhľadajte lekára. Dlhodobá vyčerpanosť, časté a prudké zmeny nálad, neopodstatnené napätie, ranný pesimizmus, nespavosť alebo migrény môžu byť príznakmi iných začínajúcich ochorení. V tomto období sa zvyknú zhoršovať chronické ochorenia, ale aj príznaky depresie.

Články

Ako von z nefunkčných vzťahov | 15.05.2019

Prvým krokom je pozreť sa na to, čo negatívne sa mi vo vzťahoch opakuje. -> Viac

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa