Záleží vám príliš na tom, ako vyzeráte?

Nenávidíte to, ako vyzeráte? Pohľad do zrkadla vám skazí náladu? Najradšej by ste sa niekam schovali? Riskli plastiku alebo mali aspoň zázračnú paličku?

Snažíte sa nasilu napraviť to, čo je vám dané? Maskujete svoje nedostatky oblečením alebo aspoň vtipným správaním? Krivé zuby, odstávajúce uší, tučné boky, ovisnuté viečka, pneumatika na páse, pridlhý nos...

Každý máme niečo, čo nie je presne také, aké „by malo byť“. Aké by sme chceli mať. Nikto nie je dokonalý! Dovoľte si dozrieť, vnímať sa komplexne a realisticky. Nadmerne sa zaoberať svojim zovňajškom je doménou dospievania. Mladí ľudia sa spoznávajú, vnímajú kultúrne, rodičovské a rovesnícke požiadavky, formujú si sebavedomie a sebahodnotu. Ak to nezvládneme v období adolescencie, často to riešime aj vo vyšom veku. Porovnávať sa s druhými a snažiť sa zapasovať do ideálu doby je spojené s nepríjemnými pocitmi hanby a komplexami menejcennosti.

Splniť náročné kritéria ideálu krásy, je nadľudský výkon. Dokonalosť môžete zachytiť na fotografiu, len na krátky okamih. Honba za dokonalosťou býva často len o unikaní pred sebou. Kým nepríjmeme seba takých, akí sme, budeme konfrontovaní so svojimi pocitmi menejcennosti a nedokonalosti. Postaviť si sebavedomie na výzore je nerozumné, chýba tomu stabilita. Ohrozuje ho mnoho faktorov – trendy, názory druhých ľudí, naše nálady, stárnutie a mnohé ďalšie prirodzené vplyvy.

Len sebavedomie postavené na stabilných základoch a prijatie samého seba je dôležitou súčasťou psychického zdravia.

Päť rád, ako prijať sám seba takého, aký je:

1. Definujte si vlastné kritéria, čo znamená byť ATRAKTÍVNY. Úprimne si odpovedzte na otázku, čo pre vás znamená byť atraktívny? Pekný a dosť dobrý? Spoločnosť zašla tak ďaleko, že ignoruje vek. IN je vychudnutosť, uhladenosť, bezchybnosť a večná mladosť. Dnes nie je možné žene odhadnúť vek, každá sa snaží vyzerať maximálne na tridsať. V našej kultúre je rozšírený mylný mýtus, že kto je dokonalý je úspešnejší a šťastnejší. A o to predsa ide! Toto často nevedomé presvedčenie nás núti zaoberať sa tým, ako vyzeráme. Trápime sa, keď nespĺňame očakávania a trendy - predkladané dokonale vyretušované fotografie modeliek. Byť krásny je relatívne, každému sa páči niečo iné. Nedá sa vyhovieť každému. Stačí sebe samému! Nadmerné investovanie času, peňazí a energie do zovňajšku nás okráda o skutočnú pohodu a vnútorný pokoj. Byť neustále v pozore, strážiť sa a odstraňovať chybyčky krásy v konečnom dôsledku unavuje, ale hlavne poukazuje na vnútornú nezrelosť a maskovanie iných nedostatkov, napr. nízkej sebahodnoty.

2. Uvedomte si, že krása pramení z vnútra. Náš postoj k sebe a vnímanie seba je omnoho dôležitejší – na ňom v skutočnosti záleží. Nezáleží na tom, či máme dokonale súmernú tvár, dlhé nohy, či husté kudrnaté vlasy, ale na tom, či náš zovnajšok harmonizuje s našim vnútrom. Ak tomu tak nie je, len ťažko sa budeme cítiť dobre a pozitívne pôsobiť na okolie.

3. Nehanbite sa za realitu! Každý má svoje prednosti, ale aj nedostatky. Je prirodzené, že sa snažíme odstrániť to, čo nás robí nepeknými. Buďte však realisti, popracujte radšej na vlastnom štýle, ako na zapadnutia do trendov. Väčšina príťažlivých ľudí má množstvo chybičiek krásy. Pri pohľade na nich ich však vnímame skôr ako niečo typické pre nich. Ak začnete mať radi svoje telo, budete na seba a tým aj na svoje okolie pôsobiť krajšie.

4. Krása a dokonalosť sú dve rozličné veci! Dokonalosť je nuda, nie je v nej život – duša. Priťahujeme svojou jedinečnosťou a vyžarovaním. Tým, aký máme vzťah k sebe, tým aké máme skutočné sebavedomie. Nie tým, že sa pretvarujeme, maskujeme (správaním aj make-upom, push-upkami...).

5. Najdôležitejší je dobrý pocit zo seba! Ak sa cítite príjemné a pohodlne vo vyťahanom svetri, hoci nenamaľovaná vyžarujete pohodu. Netreba si to však mýliť so zanedbanosťou a lahostajným postojom k sebe. Pamätajte, dôležitý je váš vnútorný pocit – spokojnosť a úprimná radosť. Omnoho krajšie pôsobia uvoľnení a skutočne šťastní ľudia hoci s nadváhou alebo inými chybičkami krásy, ako dokonale napúdrovaná zošnorovaná slečna, ktorej sa síce nedá esteticky nič vytknúť, no pôsobí neprirodzene, či škrobene. Dôležitý je obsah, nie obal!

Ak sa neviete prestať zaoberať tým ako vyzeráte, prepadáte pocitom hanby, viny, nenávidíte svoje telo a tieto pocity vyusťujú do nesmelosti a nedostatku sebaistoty, obráťte sa na odborníka. Nemá cenu kompenzovať svoje vnútorné pocity nepohody zo seba nadmernou úpravou zovňajšku. Skutočne dobrý pocit zo seba takto len ťažko získate. Podvedomie generuje strach z odhalenia a to nás pripravuje o kľud a pohodu. Nie je nutné trpieť v tichosti, nechajte si pomôcť na ceste k zdravej sebaúcte.

Dôležité je odhaliť a pracovať so skutočnou príčinu nízkej sebaúcty, s ktorou vám vie pomôcť psychológ či terapeut. Možno bude stačiť len pár rozhovorov, ktoré vám pomôžu pozrieť sa na seba inou optikou a začať sa mať naozaj rád.

Články

Ako von z nefunkčných vzťahov | 15.05.2019

Prvým krokom je pozreť sa na to, čo negatívne sa mi vo vzťahoch opakuje. -> Viac

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa