Veľké upratovanie pre väčšiu pohodu

Veci sa nám v domácnostiach hromadia z rôznych dôvodov, často ani nevieme ako. Problém nastane, keď sa začneme ošívať niečoho sa zbaviť. Vyhovárame sa, opierame sa o racionálne a úsporné argumenty. Mnohé veci odkladáme na horšie alebo lepšie časy, pretože sa ešte môžu zísť. Boli drahé, sú kvalitné, je to dar, spomienka. Všetko sa môže zísť, káblik, krabička, obľúbený zožmolkovaný sveter, zaváraninový pohár... 

Ako sú na tom naše šatníky?

Ako často otrávene stojíme pred skriňami plných natlačeného oblečenia s pocitom, že si nemáme čo obliecť? Otázkou je, prečo sa nezbavíme toho, čo už nenosíme a pravdepodobne nosiť nebudeme, aby sme mali prehľad o veciach, ktoré pripadajú do úvahy a uvoľnili si miesto na veci, ktoré využijeme.

Prečo? Pretože ak niečo naozaj nechceme urobiť alebo sme pohodlní niečo urobiť, vieme si nájsť dobré dôvody prečo. Často sú to skutočne len výhovorky! "Bola by toho škoda!" "Také kúsky, čo to stálo!" "Mala som to len raz na sebe!" "Keď schudnem/priberiem, budem to nosiť!" "To je z kvalitného materiálu!" Poznáte to? 

Zaujímavý projekt zaoberajúcí sa touto témou vymyslel spisovateľ a dizajnér Graham Hill. Nazval ho „Editovaný život“. Cieľom je doma ušetriť miesto. Nabáda ľudí k väčšej skromnosti a hovorí o tom, že s menším množstvom vecí získáme viac slobody a času.

Niektoré jeho návrhy sú extrémne, navrhuje však množstvo zaujímavých rád, ako sa zbaviť skutočne toho, čo už nepotrebujeme.

Každý chce mať doma aspoň pár úžasných predmetov, z ktorých sa bude dlho tešiť a uľahčí si nimi život. Nikto ale nechce haraburdy, veci čo už neslúžia, ale zavadzajú. Základom je sa vyhnúť nakupovať zbytočnosti, len preto, že sú v akcii, "môžu" sa niekedy zísť a nakoniec niekoľko rokov zaberajú miesto celkom nevyužité.

Ak máte pocit, že máte viac vecí ako potrebujete, urobte si inventúru. Budete potrebovať dostatok času, naladiť sa a byť nekompromisná. Pamätajte, poriadok v skrini - poriadok v duši a to platí aj o priestore, v ktorom žijeme.

Tu je niekoľko pripomienok a rád Grahama Hilla:

 • Keď už musíte vyhadzovať, ste vo fáze, kedy škodíte planéte. Zakaždým, než niečo kúpite, zamyslite sa: „Naozaj to potrebujem? Naozaj ma táto vec urobí šťastnejším človekom?
 • Dôležitá je prevencia – nakupovať radšej menej, nie vyhadzovať viac.
 • Vo fáze vyhadzovania však buďte dôslední a nemilosrdní. Zatnite zuby a vyhoďte aspoň väčšinu toho, čo ste za posledný rok nepoužili. Ak na to máte žalúdok, vyhoďte zbytočné darčeky v štýle lapačov prachu, akokoľvek to môže vyzerať barbarsky.

Nela Wurmová dodáva:

 • Myslite na životné prostredie. Vyhoďte svoje zbytočnosti, ale pokiaľ možno ekologicky, aby staré lieky, baterky a iné chemické ohavnosti neskončili v bežnom odpade.
 • Keď si s tým dáte trochu práce, môžete časť skutočne užitočných vecí poslať na charitu. 
 • Pokúste sa všetok ten uvoľnený priestor nezabarikádovať ďalšími zbytočnosťami. Ako sa hovorí, „Zemeguľu sme nezdedili po rodičoch, máme ju požičanú od našich detí“. Nenabádam ku každodennému nervóznemu upratovaniu a vytváraniu minimalistického a sterilného prostredia. To nikomu na šťastí nepridá. Nie nadarmo vzniklo porekadlo „bordel v byte – šťastné dítě“. 
 • Ak premýšľate, aký kúpiť darček sebe alebo blízkemu, vyskúšajte zážitok. Zážitky človek len málokedy ľutuje. Na zážitky sa nepráši. Zážitky nezaberajú miesto v byte, nerozbijú sa, upevnia váš vzťah s druhými, keď sú zdielané.

Pre tých, ktorí sa rozhodli urobiť si doma veľké upratovanie nie len v skriniach, ale aj v živote odporúčame:

 • vyhradiť si na upratovanie minimálne jeden (celý) deň, 
 • rozhodnite sa, že sa práve dnes zbavíte všetkého už nepotrebného, čo je v tejto skrini/izbe/byte,
 • potrebné je chytiť každú vec do oboch rúk, zastaviť sa a položiť si otázku, či ÁNO, toto chcem mať vo svojom živote alebo NIE a vedomo si na ňu úprimne odpovedať  (v tejto fáze racionálne úvahy o to, že všetko sa môže zísť vynechajte),
 • pripravte sa na to, že táto činnosť je psychicky náročná (možno si aj poplačete, zaspomínate, pobojujete so sebou)
 • rozdeľte veci na: 

    1. tie, ktoré si ponecháte, pretože vás vyjadrujú a máte z nich dobrý pocit (patria k vám)

    2. tie, ktoré niekomu darujete alebo predáte (charita, burza, susedia, známi..) 
    3. tie, ktoré poputujú do koša (odpad),

 • do skríň vráťte už len veci, ktoré si naozaj chcete nechať, dodávajú vám energiu, radosť a/alebo ich používate a uľahčujú vám život,
 • zbavte sa nepríjemných pocitov, že sa zbavujete toľkých vecí, sústreďte sa na príjemné pocity z poloprázdnych skríň a väčšieho poriadku, 
 • pamätajte na to, že vyčistením priestoru vytvárame priestor na nové veci, netýka sa to len bytu a skrín, ale aj nášho života.

Prečítala som niekoľko kníh, návodov a blogov o tom, ako sa robí "poriadok" a našla som množstvo postrehov o tom, že náš priestor, ktorý obývame súvisí s našou psychikou (dušou). Presne to ma na tom zaujalo najviac a tak som to vyskúšala. Inšpirovala som sa práve uverejnenými radami a postupmi, zdali sa mi byť použitelné. Výsledok sa po čase dostavil. Poupratovala som si na všetkých úrovniach, nie len v šatníku, kde som pôvodne začala. A tak sa môžem podeliť o svoje skúsenosti.

Prvé dva-tri pokusy dôkladne poupratovať nevyšli tak ako som čakala, nebolo to ešte ono. Úprimne povedané, nebola som správne nastavená. Nenechajte sa odradiť a vložte sa do toho naozaj poriadne, naplno. Buďte k sebe úprimné, rozlišujte svoje pocity od rácia. Dovoľte si byť spontánne a pustite to, čo už nepotrebujete.

V lete robievam dôkladnú inventúru šatníka, toto leto nebolo výnimnkou. Išlo mi to tento raz o čosi ľahšie, bez zbytočných výhovoriek, únavy, nerozhodnosti a odporu. Za tie roky som získala zrejme prax, už som vedela do čoho idem. Zrazu mi bolo jasné, ktorý kúsok áno, a ktorý nie. Išlo to tak šikovne a rýchlo, že som sa rozhodla zo šatníka zamieriť do obývačky, kde som sa pozbavovala ďalších, nie tak celkom potrebných vecí, napr. sedačky (darovala som ju). Pokračovala som maľovaním. Vymaľovala som niekoľko izieb úplne inými farbami. Ožilo to tam a mnou prestúpila radosť.

V inventúre som pokračovala celý mesiac. Prešla som na minimalizmus. Neuveríte, lepšie sa mi doma dýcha, žije a relaxuje. Zistila som, že potrebujem toho skutočne veľmi málo a zatiaľ mi naozaj nič (z vyhodeného) nechýba. Oceňujem aj to, že sa mi teraz omnoho ľahšie upratuje. Šetrí mi to čas. Dôležité je, že sa zmenila atmosféra nie len v byte, ale aj v mojom živote. Mnohé veci, ktoré som odkladala alebo z rôznych dôvodov sa "nedali" riešiť sa pohli, "vyčistili", ukázali sa mi nové možnosti.

Občas to tak funguje, ak nájdeme odvahu na zmeny, tak sa udejú. Niekde treba začať! Napríklad v šatníku a potom pozvoľna prejsť aj inam, do špajzy, pivnice, ale aj do seba, vzťahov... Každá zmena prinesie zmenu. Ak sa niečoho zbavíme, vytvoríme priestor na niečo nové. To nové si samé volíme, dávame tomu priestor. Dovolíme prísť presne tomu, čo potrebujeme práve v tejto chvíli.  

 

Radoslava Olajos

Články

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Úzkosti a strachy | 04.08.2018

Zovretie hrdla, úzkosť v hlase, stiahnutie do seba, neistota, nepokoj, nespavosť, tréma, či búšenie srdca... len pár z množstva príznakov nepríjemných stavov úzkosti a strachu. Ako sa ich zbaviť alebo aspoň zmierniť? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa