Výživou proti stresu

Často sa nás pýtate, aké výživové doplnky odporúčame pri rôznych príznakoch stresu, ako je úzkosť, nekľud, roztržitosť, neschopnosť sa sústrediť, napätie, výkyvy nálady a mnohé ďalšie. Ako si upraviť stravu, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť?   

Napriek tomu, že v dnešnej dobe nie je núdza o potraviny, netrpíme podvýživou ani hladom, telo je často slabo nutrične vyživené. Mnohé potraviny sú plné látok, ktoré naše telo viac zaťažia, ako ho vyživia. Organizmus má prirodzenú schopnosť samoregululácie a v podstate aj samoliečby. Je dobré mu v tom však vedome pomôcť, odstrániť príčiny - prekážky, ktoré mu bránia udržiavať rovnováhu a tým zdravie.

Denne sme vystavení množstvu vplyvov, ktoré organizmus zaťažujú. Na jednej strane sú to vonkajšie vplyvy, ako je životné prostredie a naša strava, na druhej strane sme to my, kto pristupuje k sebe a k okoliu spôsobom, ktorý nám umožňuje sa lepšie, či horšie vysporiadať so stresom, ktorý sa stal súčasťou moderného spôsobu života.

Mnohí nevedia relaxovať, iní nevedia byť asertívni, iní majú potrebu robiť viac, než je dobré a zdravé, iní sa prejedajú a iní zas expetimentujú s jedlom v snahe vyzerať príťažlivo. Často si neuvedomujeme, že svojim prístupom a správaním si spôsobujeme množstvo problémov. Treba si uvedomiť, že my sme zodpovední za svoje zdravie a v podstate aj za kvalitu svojho života.

Na to, aby sme sa účinne vysporiadali aj s náročnými dňami plných stresu je nutné si uvedomiť, že každé naše správanie a rozhodnutie má na nás vplyv, že nie sme takí bezmocní, ako sa nám občas javí.

Nenechajte sa odradiť tým, že želaný výsledok sa nedostaví na počkanie. Riešením len jednej oblasti v našom žvote, napr. stravy, nemôžeme očakávať výrazné zmeny. Telo je so psychikou prepojené, mnohé fyzické príznaky ustúpia zmenou postoja a správania. Funguje to aj opačne.

Užívanie výživových doplnkov a obmedzením niektorých látok dosiahneme subjektívny pocit zlepšenia, no kým neodstránime skutočnú príčinu svojich problémov, výrazné a definitívne zlepšenie nemôžeme očakávať.

Zdravie - psychické aj fyzické súvisí s rovnováhou, striedmosťou, uvedomením si, ako fungujeme a rešpektovním seba a svojich potrieb. Netreba zabúdať na žiadnu oblasť svojho života, každá odchylka sa časom prihlási o slovo.

Univerzálne rady nefungujú ani v tomto prípade. Je množstvo vplyvov a látok ktoré ovplyvňujú to, ako sa cítite a prežívate stres. Každý je individuálny, každý potrebuje niečo iné, to, čo mu chýba. Potrebujeme napraviť to, kde nie sme v rovnováhe.

Môžeme vám ponúknuť naše skúsenosti, ktoré sa osvedčili nám a mnohým klientom. Sú síce všeobecné, no nevieme vám zaručiť, že aj na vás, budú mať taký dobrý vplyv. Účinok sa môže dostaviť až po dlhšej dobe. Nezabúdajte, že zvyšovať odolnosť voči stresu je komplexná záležitosť a je dobré sa individuálne poradiť s odborníkom (psychológom, lekárom, špecialistom na stres).

V prvom rade je dobré v období zvýšenej záťaže, kedy sa objavia psychické príznaky stresu nepiť kávu ani nič, čo obsahuje kofeín. Možno to znie zvláštne, ale naozaj sa mnohým ľudom a našim klientom po relatívne krátkej dobe uľavilo. Na únavu a stratu energie z dlhodobejšieho hľadiska lepšie účinkuje pitie zeleného jačmeňa alebo užívanie guarany.

Doprajte si kvalitné potraviny, ktoré sú bohatšie na vitamíny B. Zvýšený prísun vitamínov B sa odporúča pri nadmernej psychickej či fyzickej záťaži. Hodí sa aj na posilnenie imunity. Vo veľmi náročných obdobiach si môžeme vitaminy B doplňať aj tabletkovou formou. Odporúčame vám však obohatiť si jedálniček o potraviny, ktoré ho obsahujú vo zvýšenej miere. Bohatým zdrojom vit. B je arašidové maslo, pivovarské kvasnice (pangamin), celozrnné obilniny, mnohé syry, väčšina rýb, hydinová pečeň a vnútornosti, obilné klíčky, strukoviny, v čerstvom hrášku, mladej cibuľke, v kapuste, dokonca aj v kyslej kapuste, vo väčšine tmavozelenej listovej zelenine, z ovocia je to hrozno, ananás, figy, datle. Výroba klasickej „bielej“ múky mnohé B vitamíny ničí, čo môže v kombinaci s nevhodnou stravou viesť k nedostatku celého B-komplexu. 

Pri strese pomáha obohatiť si jedálniček o magnézium (horčík). Strava bohatá na magnézium: čučoriedky, jablká, slivky, hrušky, broskyne, ľadový šalát, cibuľa, ryby, orechy a rôzne typy orieškov (kešu, para, píniové). Ak prežívaťe náročnejšie obdobie, úžívajte horčík v tabletkách alebo olejoch. Vyberte si však prírodné produkty, lepšie sa vstrebávajú.   

Taktiež je dobré vynechať alebo výrazne obmedziť pitie akéhokoľvek alkohlu. Alkohol je síce prirodzené anxiolytikum (látka, ktorá potláča úzkosť a napätie) odporúčame sa mu vyhnúť, pretože nerieši problém, len dočasne prekrýva príznaky. Dočasnú úľavu môže vystriedať tzv. alkoholická depresia a závislosť.

Pri nervozite a miernych úzkostných stavoch spôsobených preťažením a stresom veľmi dobre zaberá chlorella

Chrorella pyrenoideosa je psychoadaptogén. Ide o prírodnú látku, ktorá zlepšuje schopnosť organizmu prekonať stresujúce podmienky. Zlepšuje schopnosť organizmu vysporiadať sa s vyplavenými stresovými hormónmi, dokonca ich efektívnejšie reguluje. Výrazne tým znižuje negatívne následky stresu. Dlhodobý stres doslova devastuje organizmus a oslabuje psychiku. Pravidelné užívanie chlorelly upokojuje psychiku, odstraňuje únavu a preventívne pôsobí pri syndróme vyhorenia. Zvyšuje imunitu a sexuálnu výkonnosť, podporuje trávenie.

Najlepšie výsledky sme zaznamenali pri užívaní chlorelly v kombinácii s kurkumínom (Curcuma longa) a bioperínom (výťažok z čierneho korenia).

Kurkumín okrem toho, že je silný antioxidant, stabilizuje psychiku a priazdnivo pôsobí na organizmus vystavený nadmerným stresom. Bioperín uľahčuje vstrebateľnosť, a tým zvyšuje účinok kurkumínu v tele.

Rhodiola rosea je adaptogén, to znamená, že ide o rastlinú látku zvyšujúcu odolnosť organizmu pri stresových situaciách, ako je úzkost alebo telesná únava; zlepšuje schopnosť odolávať zmeneným podmienkám (adaptovať sa na ne, prispôsobiť sa im). Rhodiola rosea pôsobí aj jemne antidepresívne, udržuje organizmus výkonný, zlepšuje imunitu a duševné funkcie.

Mumio je adaptogén, ktorý má nesmierne priazdnivé účinky na organizmus i psychiku.

Dioscorea je účinná pri príznakoch ako je nadmerné potenie pri sterse alebo v klimaktériu, zvýšené bušenie srdca, únava, poruchy spánku, ľahšie formy depresie, závraty, poruchy koncentrácie, zvýšená podráždenosť, úzkosť a emocionálne výkyvy.

Odporúčame vám pravidelne sa stravovať (počúvať svoje telo), neprejedať sa, nezajedať nepríjemné emócie, vyberať si prirodzenú a kvalitnú stravu. Vyhýbať sa fast foodom a polotovarom, nadmernej konzumácii jednoduchých cukrov a syntetických látok. Zaťažujeme tým organizmus a nezostáva mu pri prirodzenom čistení dostatok energie na udržiavanie menej podstatných procesov v tele.

Na podporu psychiky a mentálnych funkcii je dobré zvýšiť dávku omega mastných kyselín v správnom pomere omega 3, 6 a 9. Nie je nutné kupovať si výživové doplnky, stačí používať prírodné oleje do šalátov. Odporúčame: ľanový olej, konopný olej, cédrový olej - ten má výrazne pozitívne účinky na psychiku 

Pred tým, ako siahnete po týchto prípravkoch, sa poraďte o dávkovaní a vhodnosti s odborníkom (lekárom, lekárnikom alebo výživovým poradcom). Uprednostnite prírodné a čisté výťažky bez prídavných látok, ktoré majú vedľajšie účinky.

Ak vás naše skúsenosti zaujali a máte záujem o viac informácii, kontaktujete nás: poradna@atna.sk

Články

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Úzkosti a strachy | 04.08.2018

Zovretie hrdla, úzkosť v hlase, stiahnutie do seba, neistota, nepokoj, nespavosť, tréma, či búšenie srdca... len pár z množstva príznakov nepríjemných stavov úzkosti a strachu. Ako sa ich zbaviť alebo aspoň zmierniť? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa