Čo je to focusing

Focusing je pre mnohých technika emocionálnej inteligencie, pre mnohých životná filozofia. Focusing nám ukazuje ako sa zastaviť a v konkrétnej situácií dokázať vytvoriť vnútorný priestor pre nové, čerstvé možnosti, pre životnú energiu, ktorá v nás chce plynúť ďalej.

Focusing nám pomáha zorientovať sa vo vlastnom prežívaní. Ukazuje nám spôsob, akým otvorene a bez hodnotenia vypočuť všetko to, čo si v nás, v našom tele, v našom vnútri, pýta pozornosť.

Náš organizmus vie o každej situácií nášho života viac ako sme si vedomí. To, čo v živote prežívame vnímame ale často nemáme slová, ktorými by sme to popísali. Napríklad, naše telo vie o druhých ľuďoch viac, ako sme si bežne vedomí. S trochou tréningu sa dokážeme naladiť na všetko to „viac“, čo v nás o danej situácií, človeku alebo probléme je.

Je to akoby sme získali ďalší nový zmysel, ktorý nám pomáha orientovať sa. Toto nové vedomie o konkrétnej situácií voláme „pociťovaný zmysel“. Obsahuje v sebe aj prvé malé kroky, ktoré vedú k novým, čerstvým riešeniam.

Focusing je schopnosť privítať priateľsky, so záujmom a bez hodnotenia čokoľvek nové, čo k nám príde. Focusing je schopnosť počúvať a vypočuť všetko to v nás, čo sa nám niečo snaží povedať a byť pripravený na prekvapenie. Focusing vyvinul Eugen Gendlin, PhD. z „Filozofie Implicitna“.

Gendlin v spolupráci s Carlom Rogersom viedol v sedemdesiatych rokoch minulého storočia psychologický výskum na univerzite v Chicagu. Jeho prekvapujúcim výsledkom bol vznik Focusingu. Gendlin vydal knihy „Focusing“ (1978) a „Nechaj tvoje telo interpretovať tvoje sny“ (1986). Inštitút Focusing-u bol zložený v roku 1986.

Ľudia, ktorí vyskúšali Focusing hovoria:

• Cítim, že som viac sám sebou.

• Mám v sebe viac života.

• Dokážem viac počúvať seba a iných.

• Konečne sa mi podarilo nájsť riešenie situácie, v ktorej som sa na dlho zasekol. Z toho riešenia mám skutočne dobrý pocit.

• Viac verím mojej intuícií.

• To napäté miesto v mojom bruchu sa konečne uvoľnilo, po rokoch dýcham voľne.

• Keď takto strávim so sebou čas je to veľmi príjemné.

„Focusing Vám umožní nájsť to miesto, kde je Váš život zablokovaný, spomalený alebo v kŕči. A umožní Vám to zmeniť. Umožní Vám žiť z hlbšieho miesta ako sú vaše myšlienky alebo pocity“. Eugene Gendlin

Spracoval: Peter Kukliš

certifikovaný tréner Focusingu a Nenásilnej komunikácie, článok vychádza z www.focusing.org a www.focusing.org.uk.

V Poradni zdravého životného štýlu na Čajakovej 25 v Bratislave bude Peter Kukliš viesť dvojdňový úvodný seminár Focusingu v dňoch 13. a 20. júna 2013.

 

Viac info:

Názov seminára: Objav svoj VNÚTORNÝ KOMPAS (focusingové zručnosti)

Kedy: 13.6 a 20.6. 2013 oba dni od 17.30 - 21.30 h.

Cena: 50 eur

Prihlásiť sa môžete e-mailom: poradna@atna.sk alebo telefonicky: 0910 523 486

Články

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Úzkosti a strachy | 04.08.2018

Zovretie hrdla, úzkosť v hlase, stiahnutie do seba, neistota, nepokoj, nespavosť, tréma, či búšenie srdca... len pár z množstva príznakov nepríjemných stavov úzkosti a strachu. Ako sa ich zbaviť alebo aspoň zmierniť? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa