Zdravé sebavedomie

Čo je to vlastne sebavedomie? Zjednodušene by sa dalo povedať, že sebavedomie je vedomie samého seba. Sebavedomie ovplyvňuje náš život, jeho kvalitu. Ako? Čo si o sebe myslíme, ako sa vnímame, ako sa prežívame, tým sa stávame. Náš mozog nás automaticky riadi tak, aby naše správanie zodpovedalo sebahodnoteniu, čiže mienke, ktorú o sebe máme. 

Sebavedomie súvisí so sebapoznaním, zbavení sa sebaklamov, uvedomením si svojich schopností, darov, ale aj toho, že nie sme dokonalí a preto nemôžeme mať talent na všetko. Sebavedomie je o objavení a pochopení seba, prijatí seba takého, aký som a o viere v seba, svoje schopnosti. Toto je skutočná podstata tohto slova. Sebavedomý človek nie je ten, kto dáva pocítiť druhým, že je lepší ako sú oni, kto ponižuje iných, aby sám vynikol a jeho správanie je chladné, suverénne miestami až arogantné! To nie je sebavedomý človek.

Sebavedomý človek je ten, kto vie čo môže ponúknuť tomuto svetu, vie, že má hodnotu a tým pádom si môže dovoliť veriť v seba samého, vie kto je, aký je jeho životný cieľ, ktorým smerom má kráčať, pozná svoje skutočné JA.

Takýto človek vie čo je pravda, stojí si za všetkým čo robí a hovorí, srdce má naplnené radosťou a láskou a všetko dobré čo želá sebe, úprimne dopraje aj ostatným.

Osho hovorí, že sme zabudli, aké je to byť sami sebou, a z toho pramenia rôzne psychické poruchy.

Naučme sa sústrediť svoju pozornosť na seba. Veríme často tomu čo vidíme a počujeme v médiach, veríme všetkým divadielkam, ktoré nám predvádzajú ostatní ľudia, uveríme mnohému čo so skutočnosťou nemá nič spoločné a potom sme sklamaní. Začneme pochybovať nie len o tom všetkom, ale aj o sebe.

Nebolo by oveľa jednoduchšie, keby sme verili hlavne sebe? Svojim pocitom, schopnostiam, danostiam, inštinktom a svojej intuícii? Aby sme mohli všetkému čo skrýva naše vnútro veriť, musíme to dokonale poznať. Sebapoznanie je celoživotná záležitosť. Dá sa povedať, sebavedomie sa buduje celý život. To, čo nazývame sebavedomím sa formuje od útleho detstva, cez všetky zážitky v dospievaní až po dospelosť. Veľký vplyv na naše sebavedomie majú naši rodičia a okolie.

Sebavedomie súvisí so zdravou sebaláskou, sebaúctou a poznaním svojej hodnoty. Veľký vplyv na toto všetko malo naše detstvo, prístup našich rodičov, učiteľov, ale aj iných ľudí, ktorých sme vnímali ako autority. Taktiež náš sebaobraz ovplyvňuju všetky naše úspechy a neúspechy, pochvaly a kritika v dospelosti.

Naozaj stojí zato zamyslieť sa nad sebou, pochopiť svoje správanie, strachy, ale aj dary.  A krok po kroku, deň po dni zvyšovať svoje sebavedomie tak, aby sme mali odvahu snívať a realizovať svoje vlastné sny.

C. G. Jung: "Preboha, nesnažte se byť dokonalí. Buďte úplní."

Buďme takí, akí sme, a buďme za to radi. Netrápme sa nad tým, že nie sme dokonalí, že v niečom nevynikáme. Je úplne zbytočné sa s niekym porovnávať. Každý sme jedinečný.

Keď sa prijmeme so všetkým a budeme mať radosť zo svojej spontánnosti, z toho, že sme iní ako ostatní, ale pri tom rovnako cenní, budeme o krok bližšie k zdravému sebavedomiu. Skutočným uvedomením si svojich silných stránok pocítite radosť.

Ak máte pocit, že vám chýba sebavedomie vyskúšajte individuálnu konzultáciu alebo sa zúčastnite seminára o zdravom sebavedomí.

Viac o seminári sa dozviete tu: Sebavedomie a radosť zo života

Články

Ako von z nefunkčných vzťahov | 15.05.2019

Prvým krokom je pozreť sa na to, čo negatívne sa mi vo vzťahoch opakuje. -> Viac

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa