Rozvod a čo po ňom?

Keď sa niečo končí... niečo sa začína. Najskôr však ten definitívny koniec, v podobe rozvodu manželstva musí prísť.

Či dávate podnet na rozvod vy alebo váš partner, pre oboch je rozvod stresujúci a predsatvuje vždy traumu, hlavne ak predchádzali pekné, láskyplné obdobia na následný rozvrat a konflikty. Miešajú sa v nás rôzne negatívne pocity ako je hnev, bolesť, smútok, sklamanie, pocity viny a zlyhania, či nenávisť alebo hanba.

Obdobie pred rozvodom a krátko po ňom býva poznamenané rozčarovaním, smútkom a sklamaním. Ak nám všetko ako tak funguje, nikto neplánuje, že sa za pár rokov pokojne a bez zbytočných hádok rozvedieme. Všetci naivne dúfame, že práve nás táto nepríjemná životná skúsenosť minie.

Rozvod býva často poslednou možnosťou. Môže byť vykúpením, ale aj veľkým sklamaním. Napriek pomerne vysokej rozvodovosti na Slovensku, stále mnoho ľudí považuje rozvod za svoje zlyhanie, za niečo, čo sa nemalo stať. Často ticho trpíme v nefunkčných manželstvách, len aby sme nevyzerali hlúpo, nepatrične, neschopne. Nie len pred svojimi rodičmi a blízkymi, ale aj pred sebou. Rozvod býva nepríjemný, pretože sa to "neutají". Nemôžeme naďalej tvrdiť, že je medzi nami všetko v poriadku, keď práve ideme z rozvodového súdu. Už sa nemôžeme ďalej pýšiť, že sme predstaviteľom usporiadaného človeka, ktorý má "šťastnú rodinku", tak ako predpisuje spoločnosť a dobré mravy.

Počas rozvodového konania sa účastníkom často zníži imunita a zhorší sa zdravotný stav v dôsledku vypätia a množstva negatívnych pocitov. Predovšetkým vtedy, keď sa rozvod naťahuje a medzi rozvádzajúcimi prevládajú pocity ako strach, nevraživosť, zlosť a hnev.

Kým nastane definitívne ukončenie manželstva, prebehne určitá doba, ktorá je zväčša pre oboch partnerov značne nepríjemná. Niektoré manželstvá sa rozvádzajú kultivovane, po vzájomnej dohode, iné sprevádzajú rôzne scény, silné emócie a očierňovanie partnera - vinníka, prepieranie špinavého prádla a pod.

Nie pre každého papier o rozvode manželstva vyvoláva pocit úľavy, pretože začiatky novej životnej etapy nebývajú ľahké. Objavujú sa pocity viny, ale aj obviňovanie. Rozvodom vzťah nekončí. Ukončuje sa len manželstvo. 

Často prichádzajú nostalgické spomienky, dostaví sa spomienkový optimizmus, kedy si ďaleko lepšie vybavujeme tie krajšie zážitky s partnerom, ako tie bolestivé. Toto všetko omnoho ťažšie prežíva partner, ktorý nemá iný vzťah - nového partnera. Paradoxne aj pre rozvedeného, ktorý medzičasom partnera našiel, nastáva neraz zložitá sitúácia v podobe očakávaní a rôznych tlakov do nového manželstva, príp. iných záväzkov.

Dobrou správou je, že rozvod sa dá prežiť, ale rozhodne to maličkosť nie je. Dnes je rozvodovosť taká vysoká, že takmer každé druhé novouzavreté manželstvo neoslávi svoje desiate výročie.

Samotný rozvod často toho veľa nevyrieši, ak máte spoločný majetok a neplnoleté deti, často viac skomplikuje (starostlivosť o deti, bývanie, rozdelenie majektu, "podelenie" si spoločných kamarátov...). Jednou z výhod je slobodaAko veľmi hodnotná je pre vás, ako ju viete využiť? Viete prebrať zodpovednosť? Byť naozaj nezávislá/lý?

Pred ukončením manželstva by si každý mal spoložiť otázku a sám si na ňu odpovedať. Čo rozvodom získam a čo stratím? Každý máme hodnoty, potreby a vnímanie inak nastavené.

Ak máte pocit, že ste už vyskúšali všetko a vzťah s partnerom sa len zhoršuje a napätie stúpa, navštívte psychológa alebo párového terapeuta. Buď sám/sama alebo s partnerom. Nie za účelom zázračného vzkriesenia vášho vzťahu, ale za účelom lepšieho pochopenia seba i partnera.  

Často na to, ako to vlastne máme prichádzame až "po". Každú stratu treba odsmútiť, odžiť si. Neznamená to však, že je nevyhnutné zotrvať v sebaľútosti a v hneve celé roky. Na preklenutie cez toto ťaživé obdobie môže byť tiež nápomocný terapeut či psychológ.

Niekomu pomáha uvažovať vecne, stanoviť si jasné pravidlá s bývalým partnerom a vedomé rozhodnutie žiť svoj život bez partnera. Dôležité je sa oslobodiť! Uvedomiť si svoj podiel na rozpade manželstva a pracovať na sebe.

Rozvod môže byť aj výzvou, jedinečnou príležitosťou zmeniť veci k lepšiemu. Môže byť správnou odpoveďou na rodinnú krízu. Môžeme podľahnúť jeho ničivej sile, ale rovnako sa môžeme vďaka nemu stať ďaleko silnejšími a rozhodnejšími.

Aj tie najťažšie skúšky života nám dávaju šancu uvedomiť si svoju cenu, to, čo naozaj chceme, čo sme ochotní tolerovať. Je to priestor na zamyslenie sa nad sebou, svojim životom a pochopením toho kto sme. Vždy je dôvod vstať a ísť ďalej. V neposlednej rade ste tým dôvodom VY!

PhDr. Radoslava Olajos

Články

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Úzkosti a strachy | 04.08.2018

Zovretie hrdla, úzkosť v hlase, stiahnutie do seba, neistota, nepokoj, nespavosť, tréma, či búšenie srdca... len pár z množstva príznakov nepríjemných stavov úzkosti a strachu. Ako sa ich zbaviť alebo aspoň zmierniť? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa