Prírodná ochrana pred slnečným žiarením

Ako si doma jednoducho pripraviť opaľovací krém bez škodlivín a konzervantov.

Pre všetkých milovníkov esenciálnych olejov Young Living™  tu máme overený recept na výrobu prírodného opaľovacieho prostriedku. Presný slnečný faktor ochrany uviesť možné nie je. Záleží od toho, aké oleje v akom pomere použijete. Ochranný faktor sa však pohybuje od 10+, ak dodržíte základný recept s kokosovým olejom.

Ako základ je možné použiť nosný olej V-6 od spoločnosti Young Living. Nemá však sám o sebe významný ochranný faktor, takže my odporúčame použiť radšej kokosový olej. 

Najvhodnejši je 100% čistý kokosový olej, ktorý je k dostaniu v každom obchode so zdravou výživou, či v biopotravinách. Má dobré vlastnosti, odolá výkyvom teploty, má dlhšiu trvanlivosť. Pri teplotách pod 23 C je väčšinou tuhý, po miernom oteplení získava príjemnú kvapalnú konzistenciu. Stačí pod mierne teplou vodou v nadobe zohriať na 25 - 28 C. 

Ak chcete zvýšiť ochranný faktor vami namiešanej zmesi máme vyskúšaný mix kokosového oleja s avelánovým olejom v pomere 1:1 alebo zmes kokosového oleja a oleja zo semiačok malín v pomere 4:1. Zvýšite tak ochranný faktor takmer na dvojnásobok. Olej zo semienok malín má ochraný faktor 20+, niektorí výrobcovia uvádzajú až 30+.

Okrem pravidelného natierania sa počas dňa je rovnako dôležitý pitný režim!

Recept na opaľovací olej

100 ml základný olej (kokosový alebo avelánový)

20 kv esenciálny olej z mrkvového semena od spoločnosti Young Living

5 - 10 kv levanduľového esenciálneho oleja od spoločnosti Young Living

5 - 6 kv myrhového esenciálneho oleja od spoločnosti Young Living (nie je nutný) 

Postup

Do 100 ml základného oleja (V-6, kokosový, avelánový alebo iný olej, ktorý sám o sebe má schopnosť chrániť pokožku pred UV žiarením) nakvapkáte 20 kv esenciálneho oleja z mrkvového semena a pridáte približne 5 - 10 kv levanduľového esenciálneho oleja. Levanduľový olej sa pridáva do zmesi, aby opalovací olej krajšie voňal. Okrem toho levanduľový olej hydratuje a vyživuje pokožku, chráni ju pred predčasným starnutím. Ak chcete ochranný faktor pripravenej zmesi olejov zvýšiť, prikvapkajte 5 - 10 kv myrhového oleja. Jemne premiešame. Odporúčam pripravovať si túto zmes každý týždeň čerstvú. Miešajte a skladujte zmes oleja v sklenenej nábobe či fľaške, ideálne v tmavom skle.

Esenciálny olej z mrkvového semena a myrhový esenciálny olej vie spoľahlivo chrániť pokožku pred slnkom. Ich prirodzený ochranný filter dosahuje až 30+ SFP. Neodporúčame však nanášať neriedený na pokožku. Čistý myrhový esenciálny olej je cenovo drahši ako olej z mrkovového oleja. Esenciálny olej z myrhy povznáša, je silný antioxidant a bladoharne pôsobí na pokožku, zbavuje ju zápalov. 

Nezabúdajte na to, že opaľovať sa medzi 11:00 - 15:00 h. môže byť zdraviu škodlivé a pravdepodobne vám uvedený prírodný recept nepostačí na dostatočnú ochranu.

Zmes olejov máme odskúšanú na mierne "trénovanej" pokožke. Ak máte citlivú pleť alebo ste svetlý fototyp a po pobyte na slnku sa spálite, radšej zvolte inú formu ochrany.

Viac o tom, ako sa zdravo opaľovať a čo dodržiavať, aby vaša pleť bola dostatočne chránená a slnko jej viac prospievalo ako ju ničilo sa dozviete TU.

 

Recept na zmes oleja po opaľovaní

100 ml kokosového oleja

4-5 kv esenciálneho oleja z mäty piepornej od spoločnosti Young Living

8-10 kv levanduľového esenciálneho oleja od spoločnosti Young Living

2 - 3 PL čistého extraktu z aloe vera (nie je nutné)

Jemne premiešajte v sklenenej fľaštičke alebo inej sklenenej nádobke. Naneste túto voňavú zmes po osprchovaní na vašu slnkom prehriatu pokožku a užite si príjemný letný podvečer.

 

Prečo používať esenciálne oleje

Okrem toho, že uvádzané esenciálne oleje majú schopnosť chrániť pokožku pred UV žiarením, blahodarne pôsobia na celý organizmus. Levanduľa upokojuje a uvoľňuje stuhnuté svalstvo i psychiku, esenciálny olej z mrkvových semien dodáva telu potrebné vitamíny, predovšetkým karotény, tonizuje pleť, priaznivo pôsobí na činnosť obličiek a má mierne afrodiziakálne účinky. 

 

Kde si môžete kúpiť tieto, ale aj množstvo iných esenciálnych olejov a zmesí od spoločnosti Young Living™ ?

Je dobré, aby ste si oleje pred kúpou a použitím najskôr ovoňali, nacítili, vyskúšali. Nechajte si poradiť, aby váš výber uspokojil vaše potreby. Tu nás môžete kontaktovať a dohodnúť si stretnutie alebo sa zaregistrujte do internetového obchodu.

Radi by ste sa dozvedeli o esenciálnych olejoch a ich využítí viac?

Navštívte niektorí z našich seminárov alebo prednášok. Na prednáškach je vždy možnosť si navoňať esenciálne oleje Young Living. Rezervujte si miesto TU.

Ak vás téma zaujala prečítajte si aj o tom, ako byť vďaka esenciálnym olejom vitálnejší.

On-line katalóg:

Katalóg produktov spoločnosti Young Living v slovenskom jazyku.

 

Články

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Úzkosti a strachy | 04.08.2018

Zovretie hrdla, úzkosť v hlase, stiahnutie do seba, neistota, nepokoj, nespavosť, tréma, či búšenie srdca... len pár z množstva príznakov nepríjemných stavov úzkosti a strachu. Ako sa ich zbaviť alebo aspoň zmierniť? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa