Psychiká podpora s esenciálnymi olejmi

Esenciálne oleje na nás môžu pôsobiť mnohými spôsobmi. Väčšina z nich priaznivo pôsobí na našu psychiku, pocity, emócie a prežívanie.

Už samotná vôňa v nás vyvoláva pocity. Niekedy nie len pocity, ale aj spomienky. Esenciálne oleje mnohí ľudia používajú na zlepšenie nálady. 100% čisté esenciálne oleje však okrem nálady ovplyvňujú aj naše celkové fungovanie a majú buď priamy alebo nepriamy vplyv na všetky naše telesné, mentálne aj duševné funkcie a procesy. Z týchto dôvodov sú od nepamäti využívané v liečiteľstve a sú známe pod pojmom aromaterapia.

Inhalovanie niektorých esenciálnych olejov upokojuje, zmierňuje napätie, povznáša alebo vytvára pocit stability a bezpečia. Niektoré v nás môžu naopak vyvolať odpor, hnus alebo vyvolať nepríjemný pocit - pripomenú nám niečo z minulosti. Je to individuálne. Dokonca aj esencia, ktorá vám neskutočne krásne voňala pred týždňom, dnes vo vás už nemusí vyvolávať žiadne nadšenie, zrazu sa môže javiť ako neutrálna. Každý olej má špecifické vlastnosti a pôsobí na iné časti našeho mozgu a každý tak trochu iným spôsobom.

Aké esenciálne oleje použiť na zmiernenie stresu a uvoľnenie?  

Používanie esenciálnych olejov môže byť tou správnou voľbou, ak potrebujete lepšie zvládať každodenný stres.

Vyrobte si sami esenciu na lepšie zvládanie stresu počas dňa:

Grepfruitový (Grapefruit) esenciálny olej zmiešajte s esenciálnym olejom z Cédrového dreva (Cedarwood).

Vdychujte z dlaní alebo si tieto dva oleje nakvapkajte do difuzéra. Osvedčil sa nám pomer 2:1. Pokojne si nechajte pustený difuzér aj hodinu. Nemusíte oleje miešať, niekomu viac vyhovuje najskôr vdychovať grep a neskôr sa ponatierať olejom z cédrového dreva.

Na zmiernenie emočného napätia pomáha:

Muškát (Geranium), Ruža (Rose), Levanduľa (Lavander), Modrý harmanček (German Chamomile) a Vetiver (Vetiver).

Vdychujte priamo z dlaní jednotlivé esenciálne oleje. Každému uľavuje iná esencia. Môžete oleje zmiesať do difúzera, neodporúčam však všetky naraz. Dobrá kombinácia je mäta a jeden zo spomínaných esenciálnych olejov. Ružu aj Muškát natierajte na srdcovú oblasť, pomaly vdychujte z dlaní, kým pocítite uvoľnenie. Vetiver a harmanček vmasírujte do chodidiel každé ráno i večer.

Na trému a úzkosť pri verejných vystúpeniach použite:

Esenciálny olej z Cédrového dreva (Cedarwood) a Modrého harmančeka (German Chamomile).

Výborne zaberá aj Mäta pieporná (Peppermint). Osvedčila sa kombinácia Cédrového dreva, Mäty a Modrého harmančeka. Vdychujte oleje z dlaní. Nemusíte ich miešať, môžete ich inhalovať jednotlivo. Každému pravdepodobne zaberie niektorý z esenciálnych olejov lepšie, preto si vyskúšajte postupne všetky a sami uvidíte, ktorý z nich je pre vás ten pravý.

Pre väčšiu radosť a vnútornú istotu odporúčam kvapku čistého Jazmínu (Jasmine) na srdce a za uši. Taktiež ho môžete vdychovať z dlaní, až pocítite uvoľnenie.

   

Aké esenciálne oleje použiť na skvalitnenie spánku?

Pre lepší spánok je na noc vhodnejšia kombinácia:

Esenciálny olej z Vetiveru (Vetiver), Cédrového dreva (Cedarwood) a Bazalky (Basil). 

Kto má rád Levanduľu (Lavander), vymeňte ju za bazalku.

Vdychujte z dlaní niekoľko minút pred spaním, namasírujte si chodidlá alebo si v spálni pustite difuzér.

Levanduľu si pokojne kvapnite aj na vankúš. Aj samotný esenciálny olej z cédrového dreva vmasírovaný do chodidiel a lýtok zaberá spoľahlivo.

 

Aké esenciálne oleje najlepšie pomáhajú pri únave a pocite vyčerpania?

Na povzbudenie a nesústredenosť dobre zaberá:

Mäta pieporná (Peppermint) a/alebo Citrón (Lemon) a esenciálny olej Čierne korenie (Black Pepper). Vdychujte z dlaní alebo nakvapkajte zopár kvapiek do difúzera. Na zlepšenie pozornosti pomáha natrieť si spánky a záhlavie kvapkou mäty, dávajte však pozor na oči, mäta je veľmi aromatická. Taktiež veľmi dobre zaberá jemne vmasírovať na chodidlá 2-3 kvapky esenciálneho oleja z bazalky a následne natrieť pár kvapiek mätového esenciálneho oleja. Esenciálny olej z čierneho korenia pridajte do difuzéra. Zaujímavo vonia a pôsobí spolu s mätou alebo citrónom.

Akýkoľvek citrusový esenciálny olej povzbudzuje a rozjasňuje naše zmysly, vyskúšajte pomaranč, mandarinku, grep, limetu alebo citrón, príp. si vyrobte zmes a osviežte sa zakaždým, keď potrebujete byť čulejší.

Dávajte však pozor, pretože všetky čisté esenciálne olej z citrusov sú fotosenzitívne. Vyhnite sa priamym slnečným lúčom min. 24 hodín po nanesení na pokožku, aby ste predišli neželanému začervenaniu alebo spáleniu pokožky.

Na duševnú únavu najlepšie zaberá:

Esenciálny olej z Bazalky (Basil) alebo Vetivera (Vetiver).

Môžete si ním ponatierať a jemne pomasírovať chodidlá alebo vdychovať ho z dlaní, príp. esenciálny olej rozptýliť pomocou difúzera.

 

Aké esenciálne oleje použiť ak si chceme navodiť príjemnú atmosféru?

Vhodná vôňa na povznesenie nálady je esencia zo Šalvie muškátovej (Clary Sage) alebo Ruže (Rose). Príjemnú atmosféru vám však prinesie akýkoľvek esenciálny olej, ktorý sa vám páči. 

 

Akými esenciálnymi olejemi zmierniť nepríjemné pocity?

Úzkosti a vnútorný nepokoj zmierňuje:

Esenciálny olej z Kozlíka (Valerian), Vetiver (Vetiver), Bergamot (Bergamot), Neroli (Neroli) a Jazmín (Jasmine).

Je dobré zistiť, čo je za úzkosťou a podľa toho vybrať ten správny esenciálny olej, ideálne je komplexne pristúpiť k problému, začať s vhodnou terapiou, alebo urobiť zmenu v živote. Aj podľa toho, ktorý esenciálny olej vám najviac vonia sa dá prísť na to, čo spôsobuje úzkosť. Ak máte úzkosti z nahromadených nevyjadrených emócii alebo dlhodobého stresu, pravdepodobne vám esenciálny olej nebude stačiť na odstránenie úzkostí. Je však účinný pomocník pri práci na sebe, psychoterapii alebo inej terapii, ktorá pracuje s nevedomím, uvoľňovaním emócií a so zmenami postoja.

Smútky, pocit beznádeje a bezmocnosti zmierňuje:

Modrý harmanček (German Chamomile), Jazmín (Jasmine), Grep (Grapefruit), Vetiver (Vetiver), Kadidlo (Frankincense) aj Cédrové drevo (Cedarwood). Je vhodné tieto esenciálne oleje kombinovať s esenciálnymi olejmi, ktoré stabilizujú emócie a uzemňujú. Odporúčam pri dlhodobých smútkoch a pocitov frustrácii odhaliť príčinu vašeho trápenia a zamerať sa na ňu.

Duševné vyčerpanie zmierňuje:

Jazmín (Jasmine), Bazalka (Basil) a Grep (Grapefruit).

Jazmín natierať na srdce, bazalkový esenciálny olej vmasírovávať do chodidiel alebo rozptylovať difúzerom. Grepový esenciálny olej vdychujte z dlaní niekoľko krát za deň alebo pridajte do difuzéra. Otestujte si na sebe, či vám viac pomáha bazalka a lebo grep. Každý to má inak. Stáva sa aj, že po čase tieto vône prestriedate.

 

Aké esenciálne oleje môžu podporiť pocit istoty, bezpečia a sebadôvery?

Pocit sebadôvery a vnútornej istoty napomäha prehĺbiť:

Ylang Ylang (Ylang Ylang), Ruža (Rose), Jedľa Balzámová (Idaho Balm Fir), Smrek pichlavý (Idaho Blue Spruce). Taktiež zaberá esenciálny olej z Modrého harmančeka (German Chamomile). Každému zaberá niečo iné, je dobré si jednotlivé esenciálne oleje vyskúšať a inhalovať ich pravidelne.  

Uzemnenie a stabilitu navodí esencia:

Cédrové drevo (Cedarwood), Santalové drevo (Sandalwood), Jedľa (Idaho Balm Fir), Smrek (Idaho Blue Spruce alebo Spruce). Ideálne je ich vmasírovávať do chodidiel a lýtok, príp. pridať do difuzéra. 

Ak si budete vyberať esenciálny olej, odporúčam používať čisté, prírodné a 100% esenciálne oleje. Mám skúsenosti s esenciálnymi olejmi Young Living™ , s ktorými som spokojná nie len ja, ale aj mnoho našich klientov, ktorí mi pomáhajú spoznávať tajomstvá týchto voňavých esencií. Týmto ďakujem všetkým, ktorí sa delia o svoje skúsenosti, pomáhajú sebe a ostatným.

autor: Radka Olajos

poznámka: Pri názvoch esencií uvádzam v zátvorke anglický názov, ktorý je na etikete produktov Young Living.

 

Kde si môžete kúpiť tieto, ale aj množstvo iných esenciálnych olejov a zmesí?

Je dobré, aby ste si oleje pred kúpou a použitím najskôr ovoňali, nacítili, vyskúšali. Nechajte si poradiť, aby váš výber uspokojil vaše potreby. Tu nás môžete kontaktovať a dohodnúť si stretnutie. Ak máte psychické ťažkosti a hľadáte alternatívny spôsob, ako sa s príznakmi vysporiadať, odporúčame individuálnu konzultáciu.

Radi by ste sa dozvedeli o esenciálnych olejoch a ich využítí viac?

Navštívte niektorí z našich seminárov alebo prednášok. Na prednáškach je vždy možnosť si navoňať esenciálne oleje Young Living. Rezervujte si miesto TU.

Ak vás téma zaujala prečítajte si aj o tom, ako byť vďaka esenciálnym olejom vitálnejší.

On-line katalóg:

Katalóg produktov spoločnosti Young Living v slovenskom jazyku.

Články

Láska ako droga | 10.04.2019

Lásku si často pletieme so zamilovanosťou. Dokonca si lásku pletieme aj s návykom. Zaujíma vás prečo? -> Viac

Emócie | 26.12.2018

Často sa sami seba pýtame, ako to, že na emócie niekedy nestačíme, ako to, že sme emóciami tak silno a ľahko ovládnutí? -> Viac

Úzkosti a strachy | 04.08.2018

Zovretie hrdla, úzkosť v hlase, stiahnutie do seba, neistota, nepokoj, nespavosť, tréma, či búšenie srdca... len pár z množstva príznakov nepríjemných stavov úzkosti a strachu. Ako sa ich zbaviť alebo aspoň zmierniť? -> Viac

Esenciálne oleje

Esenciálny olej Clarity™ | 13.05.2015

Prejasnite svoju myseľ, zlepšite si pozornosť. Zmes Clarity v mesiaci máj 10% zľava. -> Viac

Young Living™ producent vzácnych a mimoriadne kvalitných esenciálnych olejov v terapeutickej kvalite

Virtuálna kancelária pre zaregistrovaných členov a distribútorov

Registrácia YL využite výhody pri kúpe esenciálnych olejov a zaregistrujte sa